Bonsai Ağacı Ne Kadar Sık Sulanmalı?

Zelkovadan zeytin ağacına, ginsengden para ağacına kadar pek çok farklı türü bulunan minyatür ağaçlar artık hayatımızın için de çok daha etkin bir rol üstleniyor. Bonsai ağaçlar yaşam alanlarında doğal bir görünüm ihtiyacını karşılarken aynı zamanda dekorasyonu da taçlandırıyor. Bu ağaçlarla ilgili en çok merak edilen husus bonsai ağacı ne kadar sık sulanmalı oluyor.

Elbette bonsai ağacı ne kadar sık sulanmalı sorusunun yanıtı çok önemli! Çünkü Bonsailerin sulanması ihmal edildiğinde ya da ihtiyacından daha fazla su verildiğinde kısa sürede hastalanması kaçınılmaz bir son oluyor. Dolayısıyla bu bodur ağaçların sulanması son derece önem taşıyor. Ancak ne sıklıkla sulanması gerektiği konusunda sizlere net bir periyot belirtmemiz yanıltıcı olacaktır.

bonsai-agaci-ne-kadar-sulanir

Bonsailerin Sulama Periyodu Türüne Göre Değişir!

Bu sevimli ağaçları ne sıklıkla sulamanız gerektiği, hangi ağaç türünü seçtiğinize göre değişebilir. Aynı zamanda yaşadığınız yerdeki nem oranı ve hava sıcaklığı da sulama periyodu üzerinde etkili unsurlar oluyor. Ağacınızı sulamadan önce mutlaka suya ihtiyacının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için parmağınızı toprağın bir santimetre altına sokarak nemli olup olmadığına bakmanız lazım.

Şayet nemli ise sulama için bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Eğer toprak kurumuşsa sulamayı yapabilirsiniz. Dinlenmiş ve kireçten arındırılmış su kullanmanız gerektiğinin altını çiziyoruz. Bonsailerinizi asla şebeke suyu ile sulamayın. Çünkü hemen her kentte şebeke suları yüksek oranda kireç içeriyor. Bu durum aracınızın hastalanmasına neden olabilir.

Yorum Ekle