Bonsai Ağacı Nasıl Yetiştirilir

Minyatür yapıları ile muhteşem bir görünüm sergileyen bonsai ağaçlar artık çok sayıda kişi için vazgeçilmez bir hobiye dönüştü. Bu nedenle bonsai ağacı nasıl yetiştirilir sorusuna yanıt arayanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu ağacın sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için pek çok hususa dikkat etmek gerekiyor. Bu hususlardan herhangi birinin ihmal edilmesi halinde çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Bu arada bonsai ağacı nasıl yetiştirilir dediğinizde karşınıza 3 önemli faktör çıkacak. Bunlar sulama, budama ve toprak değişimidir. Her 3 unsur da hangi bonsai türünü yetiştirdiğinize bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden bonsai kaç günde bir sulanmalı ya da bonsai ne zaman budanır gibi sorulara tek bir yanıt veremiyoruz.

bonsai-agaci-nasil-yetistirilir

Bonsai Ne Zaman Budanmalı?

Bazı bonsai türleri çok fazla suya ihtiyaç duyabiliyor. Bu durumda sulama periyotlarının çok daha sık ayarlanması gerekiyor. Ancak bazı bonsailer de daha az su ile yetinebildiğinden bu ağaçları da çok sulamamak lazım. Budama için genellikle ilkbahar dönemi tercih edilse de bazı ağaçların budamasının yaz ortasında yapılması gerekebilir. Ancak hangi ağacı yetiştiriyor olursanız olun budama yapmayı asla ihmal etmeyin.

Bu ağaçların bazıları yol boyunca yaprak görünümünü koruyabiliyor. Bu nedenle yemyeşil duruşu ile görenleri mest ediyor. Bu türler dışında kalan diğer bonsailer genellikle sonbahar ve kış döneminde yaprak döker. Yaprakların dökülmeye başlaması nedeniyle endişeye kapılmanıza gerek yok.

Yorum Ekle