Bonsai Ağacı Kaç Yıl Yaşar?

Uzak Doğu’da özel bir yöntemle üretilen ve tüm dünyada çok kısa bir süre içerisinde ilgi gören bonsai ağaçlar her geçen yıl popülerliğini ikiye katlıyor. Bu ağaçlar minyatür boyları ile yaşam alanlarına doğal bir atmosfer kazandırıyor. Peki, bonsai ağacı kaç yıl yaşar merak ediyor musunuz? Aslında bu sorunu tek bir yanıtı yok. Çünkü bonsai ağaçlarının türüne göre ömürleri de değişebiliyor.

Genel olarak bonsai ağacı kaç yıl yaşar sorusunun yanıtının 10 yıl olduğu sanılsa da bu bilgi doğru değildir. Bakımı ihmal edilmediğinde ve tüm ihtiyaçları karşılandığında bu ağaçların çok daha uzun süre yaşayabildiğini belirtmekte fayda var. Hatta bu süre 1 asra kadar uzayabiliyor. Uzak Doğu’da en güzel bonsai yarışmaları düzenleniyor ve bu yarışmalara katılan, yaşı 50 yılın üzerinde olan ağaçlar da var. Ustaları tarafından özenle yetiştirilen ve 100 yaşını geçmiş olan bonsai ağaçlarının da olduğunu unutmamak lazım.

Bonsailerin Ömürleri Kaç Yıldır?

Bazı bonsai türlerinin ise ömrü kısa olabiliyor. Her ne kadar bakımı ihmal edilmese de bu ağaçların ömrü sadece birkaç sene de olabiliyor. Bir anlamda hangi bonsai türünün tercih edildiğine bağlı olarak ömürlerinin de değişkenlik gösterebildiğini belirtmek lazım. Bu bodur ağaçlar son yıllarda hediye olarak da sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Çok sayıda kişi sevdiklerine özel günlerde çiçek hediye etmek yerine bu özel ağaçlardan birini göndermeyi seçiyor.

bonsai-agaci-kac-yil-yasar

Daha kalıcı bir hediye olmasının yanı sıra mekanları dekore etmek için harika bir seçenek olması da bu ağaçların sıklıkla seçilmesini ve bu denli popüler olmasını sağladı. Artık daha fazla sayıda ağaç türünün minyatür boylarda olanları yetiştiriliyor. Gövde bölümü kalın ya da ince olanlar, gövdesi kıvrımlı ya da düz uzayanlar gibi görüntüleri birbirinden çok farklı olan pek çok ağaca kolaylıkla ulaşmak mümkün olabiliyor.

Bonsailerin Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Toprakta yetiştirilen her ağaç gibi bonsailerin de bakımının asla ihmal edilmemesi lazım. Bu ağaçlar için sulamanın önemli bir faktör olduğunu belirtmeliyiz. Bonsai yetiştirme konusunda uzmanlaşmış olan kişiler, bonsai sulamayı öğrenmenin tam 3 yılı bulduğunu belirtiyor. Elbette hangi ağaç türünün seçildiğine ve bulunduğunuz yerin iklim koşullarına bağlı olarak yetiştirdiğiniz ağacın su ihtiyacı değişecektir. Hatta yaz dönemi ile kış döneminde dahi bonsailerin su gereksinimleri değişiyor.

Budama hem bonsainin büyümeye devam etmesi ve güçlenmesi hem de şekil kazandırılması bakımından önemli bir diğer unsurdur. Budamanın son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Basit bir hata ağacı kaybetmenize neden olabilir. BU yüzden profesyonellerden yardım almanızda fayda var. İnternet üzerinden de bonsainin nasıl budanması gerektiği konusunda çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Saksı ve toprak değişiminin de ağacın ihtiyaçlarına bağlı olarak belirli dönemlerde yapılması gerekiyor. Saksı değişimini de ihmal etmemeli ve ağaca en uygun toprağı seçmelisiniz.

Yorum Ekle