Bonsai Ağacı Hakkında Merak Edilenler

Uzak Doğu’da yetiştirilen ve kısa sürede dünyanın tüm ülkelerinde popülerlik kazanan bonsai ağaçları günümüzde botaniğe ilgi duyan herkesin dikkatini çeken bitkiler arasında bulunuyor. Elbette bonsai yetiştirmek başlı başına bir bilgi ve deneyim gerektiriyor. Pek çok ülkede bu bir sanat dalı olarak kabul ediliyor. Eğer siz de bu sanata ilgi duyuyorsanız öncelikle bonsai hangi ağaçlardan olur sorusunun yanıtını bilmeniz gerekir.

Minyatür Bonsai Ağaçları

Özel bir teknik kullanılarak yetiştirilen bonsai ağaçları aslında pek çok farklı türe sahip. Dolayısıyla bonsai hangi ağaçlardan olur sorusunun yanıtı da uzun bir listeyi kapsıyor. En çok tercih edilenler mor çiçekleriyle beğeni alan erguvan oluyor. Muazzam yapraklara sahip olan erguvan, binlerce kişinin özenle yetiştirdiği bonsai ağaçlarının başında geliyor. Hünnap ve çitlembik ise yine sık tercih edilen diğer çeşitler arasında bulunuyor.

Yeni Mini Zeytin Bonsai

Kocayemiş ve gilaburu bonsai hangi ağaçlardan olur sorusunun bir diğer yanıtı olabilir. Pırnal meşesi sıra dışı görünümü ile bonsai meraklılarından büyük ilgi gören bir diğer çeşit. Muşmula ve yaban eriği ağaçlarının da bodur versiyonları yapılabiliyor. Aynı zamanda incir ve ahlat ağaçlarının da minyatür formlarını yetiştirmenin mümkün olduğu biliniyor.

Sıra Dışı Görünen Bonsai Ağaçları

Eğer tercihinizi çok tercih edilen ağaçlardan ziyade sıra dışı görünen ve daha seyrek bulunabilecek ağaçlardan yana kullanmak isterseniz bu durumda sığla ağacı ya da zeytin ağacını tercih edebilirsiniz. Bonsainin zeytin ağacı türü büyük zeytin ağaçlarına oldukça benziyor. Aynı zamanda Osmanlı çınarı ile zakkum da seçenekleriniz arasında yer alıyor. Son olarak ceviz ağacı ve asma türlerini de tercih edebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Yorum Ekle