Bonsai Ağacı Felsefesi

Bonsai, ağaçları özel saksılarda, özgün tekniklerle budanarak, şekillendirerek ve bodurklaştırarak hoş bir görünüm kazandırma sanatıdır. Bu sanatın içinde büyütme de yer almalıdır. Bonsai ağaçları genetik olarak farklılık içermemektedir. Genellikle küçük yapraklı olanlar tercih edilmekle birlikte herhangi bir ağaçtan da olabilmektedir. Ayrıca şu gerçek de bilinmelidir ki bonsai ağacı felsefesi odağında birçok anlam yer almaktadır. Bonsai ‘nin konusu; yaşayan ağaçlara duyulan saygı ve bu ağaçların yaşamasıdır. En çok yanlış bilinen şey ise bonsainin özel bir ağaç türü olduğu düşünülmesidir.

bonsai-agaci-felsefesi

Bonsai ağacı felsefesi kapsamında akla ilk gelen topluluk Budistler olmaktadır. İnançlarına göre bonsai, cennete ulaşmadaki merdiven anlamına gelmektedir. Yani yeryüzü ile cennet arasında bir köprü ya da bağlantı olarak ifade edilmektedir. İşte tam bu noktada bonsai ağaç yetiştiriciliği dini bir ritüel olarak da bilinmektedir. Fakat sadece dini ritüel olarak sınırlı kalmıyor. Doğa ve insan arasındaki uyumu da simgeliyor. Yani bu beraberliğin sağlanması, empati kurma ve hayat döngüsü gibi kavramları kapsıyor. Tarihte ilk olarak Çin İmparatorluğunda ortaya çıkmıştır. Pun-sai ismi ile vücut bulan bu sanat budama tekniği anlamına gelmektedir. Bonsai titiz bir bakım, emek ve zaman gerektiren bir uğraştır özüne bakıldığında. Özel bir ilgi gösterilmesi halinde uzun yıllar hatta yüz yıllar boyunca yaşayabilme özelliğine sahiptir. Günümüzde hediye olarak tercih edilmekle birlikte, özel günlerin en minimal tamamlayıcılarından olmaktadır.

Bonsai Ağaç Kimlere Gönderilir?

Bonsai ağaç günümüzde en sık gönderilen hediyelerden biridir. Özel günlerin vazgeçilmez detayı olmasının yanı sıra birçok formda karşımıza çıkmaktadır. Bonsai ağaç felsefesi, insan ve doğa arasındaki uyumu simgelediği için bünyesinde derin anlamları barındırmaktadır. Bu yüzden sevdiklerinize ithaf edebileceğiniz en zarif inceliklerden biridir. Peki bonsai ağaç kimlere gönderilir? Yakın bir dostunuz yeni bir ofis açtıysa ya da iş hayatına yeni adım attıysa bulunabileceğiniz en güzel incelik kuşkusuz bonsai ağaç göndermek olacaktır. Büyük ve küçük formlarda olan bu ağaçlar bulunduğu ortamda bambaşka bir aura yaratmaktadır. Ev dekorasyonunun da vazgeçilmez detaylarından biridir. Bodur görünümleri sevimli bir şıklık yaratmaktadır. Siz de sevdiklerinize bonsai ağaç göndererek onları mutlu edebilir, yüreklerine dokunabilirsiniz.

Yorum Ekle