Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Çin’de doğarak zamanla tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de çok sayıda meraklısı olan bonsai ağacı bakımı kolay fakat bir o kadar da dikkat isteyen bir ağaç türüdür. Bakımı için dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulduğunda bonsai yetiştirmenin hiç de zor olmadığını söyleyebiliriz. Fakat bu ağaçların pek çok farklı türünün olduğu ve her türünün ihtiyaçlarının değişebileceğini de unutmayın.

Bonsai Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ağacı yetiştirmek için güneşe maruz kalmayan ve aydınlık olan yani bol ışık alan bir yerde konumlandırılması gerekiyor. Ayrıca ortam ısısının da yaklaşık 13 derece civarında olmasına da dikkat edilmeli. Uzun uğraş gerektirmeyen bonsai ağacı bakımı için sulamaya da dikkat edilmesi şart. Toprağın neme doyması ve her yerinin ıslanması gerekir.

Beyaz Saksı Bonsai

Yağmurlama şeklinde sulama yapmak yerine toprağa yavaşça su dökmek daha doğru olabilir. Hangi türü olursa olsun 2 yılda 1 toprağını değiştirerek bonsainin daha fazla vitamin ve mineral almasını sağlayabilirsiniz. Yılda birkaç defa vitamin desteği sağlayarak hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Budama yapmak da şart! Pek çok kişi dal görünümünü sevdiğinden budama yapmıyor ancak budamanız durumunda ağacın büyümesi mümkün olabilir. Aksi halde fazla dallardan kaynaklı çürüme ya da kuruma gibi problemler yaşanabiliyor. Ağacın dal oranı 3’te 1 olacak şekilde budama yapmanız gerekir. Son olarak bitkinin yapraklarındaki tozları da nazikçe silerek temizlemeniz daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Yorum Ekle