Bonsai Ağaç Yetiştirme

Bodur yapıları, minyatür dal ve yaprakları ile büyüleyen bir güzellik sunan bonsailer artık hemen herkesin favorisi haline geldi. Peki, bonsai ağaç yetiştirme noktasında büyük bir deneyim ve bilgi gerektiğini biliyor musunuz? Bu şirin ağaçlar her ne kadar çok dayanıklı ve azimli bir imaj çizseler de yetişmeleri sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bu yüzden bonsailere ilgi duyanların şimdiden çok emek vermeye hazır olması gerekiyor.

Bu minyatür ağaçlar aslında Uzak Doğu’dan dünyaya yayıldı. Asıl bonsai ağaç yetiştirme ustaları ise Uzak Doğu’da bulunuyor. Ustalarına bakılacak olursa, sadece sulamayı öğrenmek dahi 3 yıl sürüyor. Dolayısıyla bu bodur ağaçları yetiştirmek bir hayli emek ve zaman isteyen, oldukça meşakkatli bir iş!

bonsai-bakimi

Bonsai Görünümü Nasıl Elde Ediliyor?

Herkesin merak ettiği husus ise bu ağaçlara nasıl yetişkin bir ağaç görünümü kazandırıldığı oluyor. Bunun için özel teknikler kullanılıyor. Bir anlamda uygulanan teknik aslında, henüz fidan olan bir ağaca yetişkin bir ağaç görünümü kazandırılması üzerine geliştirildi. Sadece ağacın büyümesi inanılmaz seviyede hızlandırılıyor. Bu sayede gövdeden dallar ve yapraklar çıkıyor.

Ardından devreye özel budama teknikleri ve özel şekillendirmeler giriyor. Sonrasında fidan formunda olan bir bonsai yetişkin bir ağaç görünümünü alıyor. Bu sıra dışı saksı bitkileri evlerde ve işyerlerinde şık bir hava yaratabiliyor. Siz de yaşam alanlarınızı bonsailerle donatabilirsiniz. Onların muazzam görünümünden kendinizi mahrum bırakmayın.

Yorum Ekle