Benjamin Bonsai Bakımı

Bonsai ağaç çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de benjamin bonsai oluyor. Muazzam bir şıklık sunan ve sıra dışı duruşuyla gönülleri fetheden  benjamin bonsai bakımı elbette önemli! Öncelikle bu bitkinin doğrudan güneş ışığı istemediğini sizlerle paylaşalım. Gün ışığından dolaylı yoldan faydalanabildiği için ağacınızı mutlaka güneşe koymanız gerekmiyor. Hatta güneş yapraklarına zarar verebiliyor. Bu basit bilginin ardından benjamin bonsai bakımı hakkında tüyolarımızı sıralayalım!

Benjamin Bonsai Ağacı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Hem yaz hem de kış mevsiminde ağacınızı mutlaka oda sıcaklığında tutmalısınız.
  • Bu ağaçlar  hava akımlarından çok kolay etkileniyor. Bu nedenle rüzgar alan bir yere ya da klima karşısına koymamanız gerekir.

benjamin-bonsai-bakimi

  • Saksı değişimini kesinlikle nisan ayında yapmalısınız. Şayet nisan ayının başlarında hava henüz  ısınmaya başlamamışsa yine nisanın ortalarını bekleyebilirsiniz. Saksı değişimi esnasında ağacın köklerine zarar vermemeye maksimum düzeyde özen gösterin.
  • Sulama yaparken suyun toprağın tamamına ulaştığından emin olun. Kireçsiz ve oda ısısında su kullanmaya özen gösterin. Kış mevsiminde bu ağaç suya çok az ihtiyaç duyuyor, fazla sulamadan kaçının.
  • Her zaman aynı ölçüde su vermeniz büyük önem taşıyor. Bu nedenle bir sulama kabı belirleyin ve her defasında bu kabı kullanarak su verin.
  • Bonsai ağaçların budamasını kış mevsiminin sonunda yapabilirsiniz. Ancak budama yaptığınızda kestiğiniz dalların hava almamasını sağlamanız çok büyük önem taşıyor. Aksi halde budama yaparken ağacınıza çok ciddi zarar verebilirsiniz.

Yorum Ekle