Banyan Ağacı Yetiştiriciliği

Heybetli duruşu ve sıra dışı yaprakları ile dikkat çeken banyan ağacı aslında incir ağacı türlerinden biridir. Bu ağacın son derece ilginç bir görüntüye sahip olmasının nedeni ise aslında ağacın meyvelerinin kuşlar tarafından yenmesi oluyor. Yani bir anlamda tohumlama meydana geliyor ve ağaçtan yeni dallar çıkmaya başlıyor. Son derece zor olan banyan ağacı yetiştiriciliği sayesinde artık bu özel ağaçlar saksıda da yetiştirilebiliyor.

Yüzyıllarca yaşayabilme özelliğine sahip olan bu ağaç bonsai olarak büyük bir ilgi görüyor. Sıra dışı görünümünden kaynaklı olarak banyan ağacı yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmış isimler bu ağaç ile ilgili aldıkları yoğun taleplerden de söz ediyor. Ağacın aşağı yönlü sarkan dalları toprağa ulaştığında yeniden yeni bir ağaç görünümü ortaya çıkıyor.

banyan-agaci

Banyan Ağacı Nerede Yetişir?

Öncelikle bu ağacın yetişmesi için havanın ciddi oranda sıcak olması gerektiğini belirtelim. En ideal iklime Hindistan ve Afrika sahip. Akdeniz kıyılarında da yetişen bir ağaç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak soğuk havaya karşı bir hayli dayanıksız ve soğukta yaşayamadığı için Türkiye’nin sadece belirli yerlerinde yaşayabiliyor.

Eğer bonsai olarak yani saksıda yetişen bir banyan ağacına sahip olursanız, Türkiye’nin herhangi bir yerinde bu ağacın bakımını yapabilirsiniz. Bu durumda mevsim koşulları çok fazla belirleyici olmayacaktır. Ağacın bakımının da ayrı bir özen ve dikkat gerektirdiğini belirtebiliriz. Özellikle su ihtiyacının doğru miktarda ve doğru oranda karşılanması gerekir.

Yorum Ekle