Bahçede Yetiştirilen Bonsainin Bakımı Nasıl Olmalı?

Minyatür ağaçlar olan bonsaileri yetiştirmek için bahçenizi de tercih edebilirsiniz. Hem bahçenizde toprağa dikebilir, hem de saksıda yetiştirebilirsiniz. Ancak elbette bu durumda bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecek. Bir anlamda bahçede yetiştirilen bonsainin bakımı nasıl olmalı sorusunu yanıtını bilmeniz lazım. Elbette en çok dikkat etmeniz gereken husus sıcaklık!  Hava sıcaklığının belirli bir aralıkta olması gerekir.

Bonsailer çok sıcak havaya dayanamadıkları gibi aynı zamanda çok soğuk havalara karşı da dayanıksızdır. Bu nedenle bahçede yetiştirilen bonsainin bakımı nasıl olmalı sorusunun ilk yanıtı sıcaklık olacak. 22 ila 12 derece arasında olan hava sıcaklığı ile birlikte aşırı rüzgardan da ağacınızı korumanız gerekiyor. Aksi halde kısa sürede ağacın solmaya başlayacağından emin olabilirsiniz.

bahcede-yetistirilen-bonsai

Bahçede Bonsai Sulanması Nasıl Olmalı?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da sulama! Ağacınızın sulamasını yapacağınız periyot hem bulunduğunuz kentteki hava sıcaklığına ve nem düzeyine hem de hangi bonsai ağacını yetiştirdiğinize göre değişkenlik gösteriyor. Bu edenle net bir periyot belirtemiyoruz. Fakat pratik bir yöntemi deneyebilirsiniz.

Sulama yapmadan önce toprağı kontrol edin. Toprağın 1 cm altına baktığınızda eğer tamamen kurumuş olduğunu fark ederseniz sulama yapabilirsiniz. Ancak tam olarak kurumamışsa bu durumda sulama için biraz daha beklemeniz gerekiyor. Gübrelemenin de önemli bir detay olduğunu unutmayın. Yılda 1 defa mutlaka gübreleme yapmalı ve olabildiğince doğal gübreleri kullanmalısınız.

Yorum Ekle