Alev Ağacı Photinia

Aslında doğada nadir olarak bilinen oldukça ilginç ağaç çeşitleri de yetişiyor. En ilginç ağaç çeşitlerinden biri de alev ağacı photinia oluyor. Boyu 10 metreye kadar uzayabilen bu ağaç 5 metreye kadar taç yapı yapabiliyor. Aslında çalı grubunda yer alan bir ağaç olmasına karşı görünümü bir çalıdan çok daha heybetli ve asil! Kahverengi gövdeye sahip olan bu ağacın yaprakları ise son derece parlak ve yeşil rengini taşıyor.

Adını ise yeni sürgünlerin alev kırmızısı olmasından alıyor. beyaz renkli çiçeklere sahip olan alev ağacı photinia parklarda ve bahçelerde sıralama ya da perdeleme amacıyla da kullanılabiliyor. Çünkü köklerinin birbirine yakın olmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu nedenle sıralı bir şekilde dikilebiliyorlar.

bonsai-cicek

İlkbaharda Açan Beyaz Çiçekler

Ağacı farklı kılan ise kendinden beklenmeyecek naiflikte çiçekler sunuyor olmasıdır. İlkbahar ayında açık beyaz renkte çiçek açan bu ağaç çiçeklerini havaların soğumaya başlamasıyla birlikte döker. Ancak çiçeksiz olarak da muazzam bir görünüme sahip olduğu söylenebilir. Zira çekiciliği de zaten bu görünümünden geliyor.

Pek çok bahçede ya da parklarda yapay çitler yerine bu ağaçların kullanıldığını söyleyebiliriz. Son derece sıralı ve sık bir biçimde görünüm alabilmesiyle doğal bir çit olması amacıyla da sıklıkla tercih edilir. Ancak budamasına dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatalım. Çit olarak kullanacaksanız en az 40 cm budama yapmanız gerekebilir.

Yorum Ekle