Akçaağaç Bonsai Yetiştirme Rehberi

Bonsai türleri arasında en çok tercih edilenlerden ve en çok sevilenlerden biri olan akçaağaç bonsai özel bir ilgi gerektirmiyor. Tüm türler gibi bu ağaç türünün de elbette düzenli bakıma ihtiyacı var. Ancak genellikle renkli yapraklı olan bonsailerin daha fazla bakım gerektirdiği düşüncesi bu bonsai türü için geçerli olmuyor.

Akçaağaç Bonsai Toprak ve Taş Oranı

Dışarıda yetiştirmek istediğinizde akçaağaç bonsai tam güneşte ya da yarı gölge bir ortamda konumlandırılmalıdır. Bu nedenle fidan ya da tohum şeklinde satın aldığınız minyatür ağacı nereye dikeceğinize dikkat etmelisiniz. Bu türler için % 60 organik ve % 40 taş oranı olan bir toprak türü ideal tercih olabilir.

Kütükte Bonsai

Sulama için de hava durumuna dikkat etmelisiniz. Toprağın tamamen nemlendirilmiş olması gerekiyor. Tam nemli toprak hem yaz hem de kış mevsiminde akçaağaç bonsai türünün ihtiyaç duyduğu en önemli hususlar arasında yer alıyor. Ayrıca kök budama işlemi de her yıl yapılmalı ve aynı zamanda 2 yılda bir büyük kökler daha fazla kesilmeli.

Eğer bu bonsai türünde yapraklanma sorunu varsa nitrojenli yemleme yapılabilir. Çünkü nitrojen bu ağaçta yapraklanmayı sağlayabiliyor. Bununla beraber köklerin de güçlenmesini ve yeni küçük dallar oluşmasına yardımcı oluyor. Budama işleminin bahar ayında yapılmasına ve topraktaki nem düzeyinin kontrol altında tutulmasına dikkat edilirse sorunsuz bir şekilde ağacınızı yetiştirebilir ve büyümesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Ekle