Acer Palmatum Bonsai Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Şirin görünümleri ile bulundukları ortama bambaşka bir atmosfer kazandıran bonsailerin çok farklı türleri bulunuyor. Bu türler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de acer palmatum bonsai oluyor. Bol miktarda yaprakları bulunan bu bonsai türünün bakımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde geri dönüşü zor zararlar ortaya çıkabilir. Peki, bu minyatür ağaçların bakımı yapılırken en çok nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle acer palmatum bonsai olarak bilinen bu ağaçları doğru yerde konumlandırmak gerekiyor. Yapraklarını hem güneşten hem de rüzgardan koruyacağınız bir yerde durmalarına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bol miktarda ışık alan bir yerde bulundurmaya da özen göstermelisiniz. Özellikle kış aylarında dış mekanda konumlandırdığınız bu bonsai türünün en fazla -10 derece sıcaklıkta olması gerekir. Çünkü -10 derecenin altında olan ısıda ağacın zarar görmemesi mümkün değil.

açer palmatum bonsai

açer palmatum bonsai

15 Günde 1 Az Miktarda Gübre Verin

Ağaç 8 yaşına geldikten sonra kök budaması yapılması gerekir. Budamanın bahar ayında yapılması ve 8 yaşından sonra her bahar ayında budamanın tekrarlanması önemli detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca 15 günde bir nidrojen gübre ile toprağın beslenmesine özen gösterin. İnternet üzerinden online olarak acer palmatum bonsai modellerine göz gezdirebilir ve beğendiğiniz bir ağacın fidanını kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Sulama için de toprağa su dökme yöntemini tercih etmenizde fayda var. Yapraklarını yıkamanız ya da yağmur yöntemi ile üstten sulama yapmanıza gerek yok. Toprağı suya doyurmanız yeterli olacaktır, toprağı kontrol ederek kurudukça yeniden sulama yapmalısınız.

Yorum Ekle