Açelya Bonsai İçin Gerekli Bilgiler

Muhteşem çiçekleri ile pek çok bonsai türünden çok daha fazla ilgi gören açelya bonsai hem iç mekanlarda hem de dış ortamda yetiştirilebiliyor. Çiçek açarak bambaşka bir bodur ağaç görünümü sunabilen bu ağaçlar özel bir bakım gerektiriyor. İhtiyaçlarını öğrenmeniz ve gerekli bakımı ihtiyaçları doğrultusunda yapmanız durumunda kolaylıkla bu harika minyatür ağaca siz de sahip olabilirsiniz.

Açelya Bonsaiyi Yağmur Suyuyla Sulayın

Elbette yağmur suyuna her zaman sahip olmak pek mümkün değil. Bu nedenle kireçsiz su kullanarak sulama yapabilirsiniz. Ancak imkanınız olursa mutlaka arada bir yağmur suyu kullanarak açelya bonsai türünü sulayın. Bu sayede çok daha canlı bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz.

dekoratif kayada bonsai

dekoratif kayada bonsai

Eğer dış ortamda bu bitkiyi yetiştirecekseniz hafif gölgede konumlandırmanızda fayda var. Ayrıca toprağının %70 organik ve % 30 taş olmasına da özen gösterin. 2 ya da 3 yılda bir kökünü budamanız ve budama işlemini de ilkbahar mevsiminde yapmanız gerekiyor. Ancak budama işlemi için öncelikle çiçek açmasını bekleyin.

Çiçek açtıktan hemen sonra budama işlemine geçebilirsiniz. Haftada 1 defa olmak kaydıyla, çiçek açtıktan sonra ekim ayının son haftasına dek nitrojensiz yem kullanabilirsiniz. Hem yapraklarının daha canlı ve güçlü olmasına hem de köklerinin güçlenmesine yardımcı olan nitrojensiz yemi asla daha sık aralıklarla vermeyin. Bakımı için maksimum hassasiyet göstermeniz halinde bu harika ağacın şahane duruşunu kazanmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Yorum Ekle